St. George Residence w dzielnicy zamkowej w Budzie hungary apartment
Podstawowe informacje
Historia
O nas
Oferty programowe
Zdjęcia & Wideo
aparments restaurant world heritage
Address: H-1014 Budapest,
Fortuna utca 4.
Tel.:+361 393 5700
Fax: +361 393 5705
info@stgeorgehotel.hu
online
online
     First Historic Boutique Hotel in Budapest
Chinese  
Ελληνικά  
Polska  
Italiano  
Español  
русский  
Deutsch  
American  
English  
Magyar  
700 lecie (1311-2011) najstarszego gmachu hotelowego w Budapeszcie - Hotel St.George*****

Historia

Od 1311 po dzień dzisiejszy

Na podstawie pisemnych dokumentów pochodzących z 1311-ego roku hotel St. George Residence, gmach byłego Zajazdu Fortuna, powstał w rzeczywistości dzięki całkowitej rekonstrukcji trzech barokowych kamienic zbudowanych na fundamentach średniowiecznych, zachowując ich oryginalne wartości połączone  z renowacja odpowiadającą wymaganiom naszych czasów na  luksusowym poziomie. 
I dzielnica zabytek budynek rodzinny
Dom stojący na południowej stronie ulicy i zaułka Fortuna otrzymał w 1311 roku skarbnik Miklós Kanizsai, w 1483 i w 1488 roku właścicielem ziemi wokoło północnego gmachu był cieśla István. W 1464 roku Péter, opat klasztoru cystersów w Pétervárad kupił tu budynek za 600 forintów.

Po wyzwoleniu Budy w 1686 roku wszystkie trzy gmachy średniowieczne zostały uszkodzone, ale nadal były do użytku. W 1696 roku dwa gmachy południowe zostały połączone w jeden.

W 1783 roku, gdy siedziby administracji zostały przeniesione do Budy pojawiła się myśl, by budynek został przebudowany, gdyż jedyny zajazd na zamku, Vörös Sün (Rudy Jeż) był mały i przestarzały. W 1784 roku gubernium zabrało się do przebudowy gmachu i w ten sposób jeszcze w tym samym roku powstały tu zajazd, gospoda oraz kawiarnia. Prawdopodobnie w tym właśnie okresie powstała klasycystyczna późnobarokowa (tzw. styl  copf) architektura fasady. Kawiarnia składała się z dwóch większych sal zaopatrzonych w stoły bilardowe oraz z dwóch mniejszych, do których należała kuchnia, komora, drewutnia oraz piwnica. 

dziedzictwo światowe klasyczne ekskluzywne
Angielski podróżnik, Robert Townson kiedyś zatrzymał się w zajeździe. Opisał, że za pokój zapłacił pięć forintów, a za półtora forinta dostał obfity obiad. Znany naukowiec i podróżnik saski, hrabia Johann C. von Hoffmannsegg nazywa zajazd najbardziej znanym i najpiękniejszym w mieście. 

Zajazd Fortuna był wówczas jednym z centrów życia towarzyskiego Budy. Grało się w nim w karty, w kostki i w bilard. Zarówno pięciodaniowe obiady jak i kolacje były bardzo obfite. W dużej sali odbywały się czasem przedstawienia teatralne. W tym czasie o kuchni czytamy w ówczesnych gazetach zawsze słowa uznania, natomiast z winami często pojawiały się problemy, gdyż gospodarz nierzadko wino rozcieńczał wodą.

W 1805 roku gmach nazywa się „Publicum Cvitatense” i należy do społeczności miejskiej, gdzie można wynająć na parterze 3 pokoje od strony ulicy i 1 od strony podwórza, na pierwszym piętrze 16 pokoi od strony ulicy i 6 od strony podwórza, 2 kuchnie na parterze, 2 stajnie dla 40 koni, 2 wozownie łącznie dla czterech dorożek, jedna piwnica oraz trzy drewutnie. W 1807 roku miasto Buda podzieliła hotele w dwie kategorie i ustaliła ich ceny. Fortunę zaliczono do kategorii lepszych hoteli, gdzie cena za jeden pokój mogła wynosić od 45 krajcarów do 1 forinta i 15 krajcarów. W związku z zakazanymi grami hazardowymi granymi w kawiarni (biribicz, faraon) zdarzały się też aresztowania. 

indywidualne ciche apartamenty szybki internet
Gospodarzem zajazdu od 1812 roku był jego właściciel János Hayder, po jego śmierci funkcję tę objęła wdowa po nim, od 1824 roku był nim Márton Lutter, a od 1830 roku Péter Tarault.

Według zapisów w zajeździe gościli tacy zacni goście jak na przykład w 1799 roku Maximilian Franz arcyksiążę austriacki, w 1835 roku ambasador turecki z 32 osobowym orszakiem, a w 1837 roku arcyksiążę Ferdynand. W 1849 roku zatrzymał się tu generał Hentzi, dlatego walczący w walkach niepodległościowych ostrzelali budynek z armaty. Jedna z kul trafiła w ścianę zajazdu na podwórzu, kulę tę – przeniesioną – można do dzisiaj oglądać.

W okresie represji zajazd miał kilku dzierżawców, lecz po tym jak Pest coraz bardziej się rozwijał, centrum stolicy coraz bardziej się odsuwało, upadku budynku nie udało się zatrzymać. Od 1868 roku na parterze nadal pozostawiono kawiarnie i inne sale, lecz pokoje na piętrze zostały przebudowane na mieszkania. W dwóch salach zostało 18 stołów, 61 krzeseł, jeden stół bilardowy, zestawy szachów, domino oraz 14 ram do gazet.

Od 1875 roku umieszczono w budynku wydział kryminalny budapeszteńskiego sądu królewskiego. Od 1890 roku przez pewien okres gmach wynajmowało ministerstwo finansów, a od 1897 roku działał tutaj wydział administracyjny węgierskiego sądu królewskiego.

(A Fortuna történetének részleteiért köszönetet mondunk
dr. Janotti Juditnak és Saly Noéminek)

Zachowanie dziedzictwa

wyposażona kuchnia długotrwały pobyt zamek
Ulicę zaczęto nazywać po znajdującym się na tej ulicy zajeździe Fortuna, czyli ulica praktycznie nazwę otrzymała po budynku.

Budynek znacznie ucierpiał podczas II Wojny Światowej. Budynek został odnowiony w 1959 roku. Od 1966 do 2004-ego roku znajdowało się tutaj Muzeum Węgierskiego Handlu i Gastronomii. 

Dwupoziomowy budynek obejmuje wewnętrzne podwórze, na które wychodzą okna apartamentów. Przy uporządkowaniu podwórza, jednym z głównych celów było zachowanie jak największej powierzchni zielonej. Podczas renowacji udało się zachować stary kasztan oraz dwie winorośle – mające ponad dwieście lat – i pochodzące jeszcze sprzed epidemii filokserii, rośliny te są w rejestrze Uniwersytetu Ogrodniczego. Przez trawiaste, zadbane, wieczorami oświetlone podwórze prowadzą ścieżki pokryte ozdobnymi płytami. 

Zespół budynków liczący sobie ponad 700 lat oraz hotel z ponad 200-letnią przeszłością godnie nosi tytuł najstarszego hotelu Budapesztu, dzięki czemu jesteśmy członkami Stowarzyszenia Europejskich (Historic Hotels of Europe) i Węgierskich Hoteli Historycznych.


wewnętrzny ogród sala konferencyjna Luxury Hotel in Budapest
architektoniczne rendering na wewnętrzny dziedziniec
Barokowy Hotel Budapeszt Zamek w Budzie Węgry Hotel
wewnętrzny dziedziniec po rekonstrukcji

apartament luksusowy hotel barokowy zakwaterowanie
 
Hotel Budapeszt Dziedzictwo światowe miejsce
building medieval motif reconstruction stone ground heritage dedicated traditional